About Osseo

Boards & Commissions

Boards & Commissions


Boards, Commissions, and Committees

Each year the City Council appoints members to various boards and commissions, such as the Economic Development Authority, the Planning Commission, the Heritage Preservation Commission, the Public Safety Advisory Committee, and others. Members may be residents and/or business representatives of these boards, commissions, or committees. 


 Commission Members 

Are you interested in finding out more about city government? Osseo seeks interested people to serve on local boards and commissions. 

• Economic Development Authority - no openings at this time
• Heritage Preservation Commission - no openings at this time
• Parks & Recreation Committee - no openings at this time 
• Planning Commission - no openings at this time
• Public Safety Advisory Committee - no openings at this time

The City values leadership from service-minded individuals. Citizens interested in filling these appointments are asked to submit a letter or statement of interest containing name, address, telephone number, email address, and any other pertinent background information.

If interested in filling an opening, please send your letter of interest addressed to Mayor Poppe and send it to City Clerk LeAnn Larson, 415 Central Avenue, Osseo, MN 55369, or by email to llarson@ci.osseo.mn.us. For more information, please call LeAnn at 763-425-4064 or City Hall at 763-425-2624.


The following are currently appointed for boards, commissions, and committees: 

Council Appointments:

Osseo Mayor:  Duane Poppe
Acting Mayor:  Larry Stelmach
Alternate Acting Mayor:  Juliana Hultstrom
Heritage Preservation Commission:  Harold E. Johnson
Northwest Suburbs Cable Communications Commission: City Administrator Riley Grams and resident Mark Schulz
Shingle Creek & West Mississippi Watershed
           Management Commissions: Harold E. Johnson

Council Committee Appointments:

Arts Committee:  Alicia Vickerman and Juliana Hultstrom
Budget & Finance Committee:  Duane Poppe and Harold E. Johnson
Human Resources Committee:  Duane Poppe and Larry Stelmach
Intergovernmental Relations Committee:  Alicia Vickerman and Juliana Hultstrom
Parks & Recreation Committee:  Larry Stelmach and Alicia Vickerman
Public Safety Advisory Committee: Juliana Hultstrom and Larry Stelmach
Risk Management Committee:  Larry Stelmach and Harold E. Johnson

Other Consultants & Appointments:

Assessor:  Hennepin County
Assistant Weed Inspector:  Mike Smith
Auditor:  BerganKDV
Bond Counsel - Briggs & Morgan
Building Official:  Metro West Inspection Services, Inc.
City Attorney:  Civil - Mary Tietjen (Kennedy & Graven); Prosecution - Paul Baertschi (Tallen & Baertschi)
Data Practices Compliance Officer:  LeAnn Larson
Data Practices Responsible Authority:  Riley Grams
Depositories - Premier Bank Osseo, Edward Jones, Institutional CD's Inc./ICD Securities, Inc. & Multi-bank Securities, Inc. (MBS)
Electrical Inspector - Peter A. Tokle
Engineer - WSB & Associates
Financial Advisor - Ehlers & Associates
Financial Management Consultant - Gary Groen
Insurance Provider - City Country Agency/League of Minnesota Cities Insurance Trust
IT Services - Element Technologies
Northwest Hennepin Cable Communications Commission (Exec. Committee):  Riley Grams
Northwest Hennepin Cable Coodinators Committee:  Karen Broden
Official Newspaper:  The Press
Personnel Benefit Advisor - National Benefit Consultants
Rental Inspector - RWL Inspection Service
Sewer Inspector:  Nick Waldbillig 


Economic Development Authority:

Teresa Aho (Term Expires 12/31/24)
Harold E Johnson (Term Expires 12/31/24)
Duane Poppe (Term Expires 12/31/22)
Alicia Vickerman (Term Expires 12/31/24)
Larry Stelmach (Term Expires 12/31/22)
Sherry Murdock (Term Expires 12/31/25)
Deanna Burke (Term Expires 12/31/22)

EDA President:  Duane Poppe
EDA Vice-President:  Larry Stelmach
EDA Secretary:  LeAnn Larson
EDA Treasurer:  Harold E Johnson
EDA Assistant Treasurer:  Teresa Aho
Executive Director: Riley Grams


Planning Commission:

Dee Bonn (Term Expires: 12/31/23)
Michael Olkives (Term Expires: 12/31/23)
Kerstin Schulz (Term Expires: 12/31/23)
Ashlee Thostenson (Term Expires: 12/31/21)
Alden Webster (Term Expires: 12/31/21)
Deanna Burke (Term Expires: 12/31/22)
Kenny Nelson (Term Expires: 12/31/22)

Planning Commission Chair:  Ashlee Thostenson
Planning Commission Vice-Chair:  Deanna Burke

Public Safety Advisory Committee:

Council Appointees:  Juliana Hultstrom & Larry Stelmach 
Business Appointee:  Nate Berg
Citizen Appointees:  Tom Hartkoff, Ashlee Thostensen, & Jason Hegerle
City Staff Appointees:  Riley Grams, Shane Mikkelson & Mike Phenow


Parks and Recreation Committee:

Council Appointees:  Larry Stelmach & Alicia Vickerman
Citizen Appointees:  Dee Bonn, Kerstin Schulz, Dori Trossen, Kara Wolf & Ashlee Thostensen
City Staff Appointees:  Joe Amerman, Community Management Coordinator


Heritage Preservation Commission 

Councilmember and Commission Liaison:  Harold E. Johnson (term expires 12/31/22)
Resident Commission member and Co-chair: Patty McLean  (term expires 12/31/23)
Honorary resident Commission member: Dorothy Clarke 
Resident Commission member: Brittney Quant (term expires 12/31/23)
Resident Commission member: Jan Hawkins (term expires 12/31/21)
Resident Commission member: James Killmer (term expires 12/31/21)
Commission member: Jaz Kelm (term expires 12/31/21)